Превоз на товари – основи и логистика

Живеем в изключително сложен свят с вериги за доставки по целия свят и нарастващи цени на превозите.  Суровините, компонентите и готовите стоки често пътуват по целия свят, докато достигнат крайната си дестинация – клиента.  За тази цел товарните пратки се придвижват от точка до точка от доставчици на транспортни и логистични услуги и се улесняват от транспортни посредници.  Доставянето на вътрешния или международния превоз на товари до правилната дестинация навреме и без повреди изисква огромно взаимодействие, координация, работа в екип и опит. В днешната статия на GD Cargo ще видим как всичко това се обединява.

Първо, ще започнем от самото начало. 

превоз на товари

Размер на стоките

Малките пакети и пратки, каквито се срещат често при изпълнението на поръчки в електронната търговия, могат да бъдат транспортирани и доставени с помощта на превозвачи на пратки.  Превозвачите на колетни пратки често могат да се справят и с доставката на по-големи стоки доста икономично.

Какво означава превоз на товари?

Процесът, при който стоките, продуктите и товарите се транспортират по суша, море или въздух, е известен като товарен превоз.  Средствата, с които се транспортират товарите, включват камиони, железопътни вагони, контейнеровози, пътнически и товарни самолети.

Какво означава само товарни превози?

Този термин се отнася за железопътна линия, която се използва изключително от товарни влакове.

Товарен превоз ли е същото като сухопътен транспорт?

Термините, които описват транспортирането на стоки в насипно състояние, включват както фрахта, така и корабоплаването, въпреки че двете понятия са малко по-различни.  „Фрахт“ винаги включва по-голямо количество стоки и означава търговска цел, докато терминът „корабоплаване“ се отнася за малко количество стоки.

Видове транспорт при превоз на товари

превоз на товари

Петте най-разпространени вида транспорт са: автомобилен, железопътен, въздушен, воден и тръбопроводен.

Процесът на транспортиране на стоки, суровини и товари е известен като превоз на товари.  Трите основни вида транспорт, включващи най-много товари, са сухопътен, морски и въздушен.  В рамките на тези категории има различни видове транспорт:

Пътен превоз на товари

Камионите са най-разпространеният начин за транспортиране на товари по цялата верига на доставки.  Другите видове транспорт не могат непременно да се използват за достигане на всички необходими дестинации.  Поради разходите и достъпа, камионите обикновено са изборът по подразбиране за транспортиране на големи количества стоки.

Тъй като пратките с пълен товар са под надзора на един шофьор по целия определен маршрут, пратките с пълен товар обикновено са по-малко податливи на кражби или повреди.  FTL обикновено е малко по-бърз от LTL превоза, тъй като FTL маршрутът е директен от началната до крайната точка.  Транспортирането на LTL често отнема малко повече време от FTL, тъй като маршрутът включва работа чрез мрежа от центрове и спици.

Интермодалният транспорт често се използва за по-дълги превози.  Това може да се случи например при транспортирането на стоки от пристанище.

Железопътен превоз на товари

Повечето LTL или FTL превози могат да бъдат извършени по-икономично чрез железопътен транспорт.  Жизненоважен за американската верига за доставки, транспортът на товари по железница често е значително по-евтин, особено като се има предвид дължината на разстоянието, на което обикновено се превозват товарите.  Голяма част от товарите, които се превозват с железопътен транспорт, се транспортират в интермодални контейнери.

По данни на Асоциацията на американските железници седемте американски железници от клас I генерират приблизително 94 % от приходите от железопътен превоз на товари.

Железниците са от решаващо значение за улесняването на световната търговия и икономиката на САЩ.  По-ниските разходи на железопътния транспорт за придвижване на стоки в страната спомагат за поддържане на ниски цени на стоките. Чрез непрекъснати инвестиции в по-нови технологии железниците успяват да намалят човешките грешки и да повишат безопасността и оперативната ефективност на железопътния транспорт.  По данни на Асоциацията на американските железници само един товарен влак може да замени няколкостотин камиона.  Това не само спестява гориво, емисии на парникови газове и място по магистралите за други шофьори, но и износване на американската магистрална система.

Морски

превоз на товар

В днешната глобална икономика фериботният транспорт за превози на товари съставляват основната част от световния търговски транспорт.  Това до голяма степен се дължи на продължаващата доминация на Китай в производството.

Контейнери за превоз на товари

Използването на стандартизирани транспортни контейнери – метални кутиеобразни конструкции, които могат лесно да се преместват между различни видове транспорт, улесни товаренето и разтоварването, транспортирането и управлението на различни видове транспорт.  Стандартизираната контейнеризация повишава ефективността, спомага за защитата на стоките и е полезна за осигуряване на по-бързото им придвижване по цялата верига на доставки.

Спедиторът договаря контейнер или пространство с корабния агент и пратката се придвижва до пристанището, където преминава през митницата в точката на произход.  В зависимост от обема товарът се товари в споделени контейнери или в пълни контейнери.  След като бъде натоварен, контейнерът се поставя на товарния кораб и се подготвя за транспортиране.

След като достигне местоназначението, стоката отново преминава през митница.  След като бъдат платени митата и данъците, товарът се освобождава за доставка и се доставя на получателя или на палети, или в същия контейнер.

Въздушен транспорт

Когато става въпрос за глобална търговия, морският превоз е доминиращ.  За товари, които преминават през границите, обикновено се използва сухопътен транспорт, както и за логистика на последната миля.  Въздушният превоз е най-изгоден за товари с висока стойност и чувствителни към времето, като например за стоки от автомобилната, космическата, електронната, фармацевтичната/здравната промишленост.  Предпочитан поради своята бързина, надеждност и подобрени разходи за поддържане на запаси за проблеми като нетрайност, свиване и застраховка, въздушният превоз на товари предоставя разнообразни възможности за доставка:

Следващ полет

Товарът се резервира за следващия наличен полет.

Консолидиран

Товарът се изпраща в комбинация с товари на други изпращачи.  Тъй като по този начин се получават по-големи пратки, цената на превоза обикновено е по-ниска.  Тази опция е в полза на по-големите спедитори, тъй като те са склонни да резервират по-големи пратки товари.  Недостатъчните количества стоки, готови за изпращане, водят до забавяне на консолидирането.

Отлагане

Обикновено това е най-евтиният вариант за превоз на товари.  Компромисът е, че времето за изпращане може да бъде по-дълго.  Обикновено се използва за по-малко ценни и нетрайни товари.

Въздушен чартър

Този вариант обикновено се използва предимно за големи и/или много ценни товари.  Това се дължи на високите разходи за гориво и липсата на налични самолети.

Заключение | Превоз на товари

превоз на товари

В заключение, товарният транспорт е гръбнакът на световната търговия, като преодолява различията между производителите и потребителите на огромни разстояния и разнообразни пазари. Независимо дали става въпрос за железопътен, автомобилен, въздушен или морски транспорт, всеки вид превоз на товари има уникални предимства и предизвикателства, които се определят от фактори като вида на товара, разстоянието, разходите и въздействието върху околната среда. С развитието на индустриите се увеличава и търсенето на по-ефективни, устойчиви и технологично напреднали решения за превоз на товари.

В перспектива иновации като автономни камиони, системи за проследяване в реално време и по-екологични горива обещават да променят пейзажа на товарните превози, като повишат оперативната ефективност и сведат до минимум въздействието върху околната среда. Като се съобразяват с тези промени и отдават приоритет на интелигентното логистично планиране, предприятията могат да продължат да се ориентират ефективно в сложния свят на товарните превози, гарантирайки, че ще останат конкурентоспособни в един все по-взаимосвързан свят.

Можете да прочетете още от блога на GD Cargo:

Групажен транспорт: Ръководство за икономично и ефективно товарене

Извънгабаритни Товари: Подробен преглед и логистични предизвикателства

Спедиторски услуги – Какво представляват и какво трябва да знаем за тях?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GDCargo_Logo_2 [Converted]-01

За нас

Общи условия

Партньорство

Полезни връзки

© GD Cargo 2024