Международен превоз на товари в Европа | Какво НЕ знаете?
Подценяваме ли значението на международен превоз на товари в Европа и извън нея?
Отговорът е ясен! А не бива.
Важно е всеки от нас да разбере всички детайли, които стоят зад сложните спедиторски услуги и логистика. Колко струва, колко време отнема, какви са потенциалните рискове и възможности?
И, разбира се, най-важното – как да бъдем сигурни, че товарът ни ще стигне от т.А до т.Б бързо и безопасно?
В тази статия на GD Cargo ще отговорим на тези и още въпроси и ще разкрием всичко, което не знаете за международен превоз на товари. Приятно четене!
Какво представлява международен превоз на товари?
Международен превоз на товари е незаменим процес за съвременната търговия.
Ако трябва да го обясним по най-простия начин, международен превоз на товари е процесът на доставка на пратки и стоки от една точка до друга, посредством различни превозни средстава и методи.
А в последните няколко години, международният транспорт се развива стремглаво, благодарение на все по-големия глад на потребителите за ефективни и бързи логистични решения.
Докато повечето фирми предпочитат морския и въздушния транспорт, за международен превоз на товари в рамките на един континент най-добрият избор остава сухопътен транспорт.
Сухопътният транспорт предлага най-голяма гъвкавост що се отнася до превоз на товари на кратки до средни разстояния. Благодарение на него можем да доставяме пратки от врата до врата, а това е ценно за всеки бизнес, който иска да продължи да оперира и да бъде конкурентноспособен.
В допълнение, разходите за сухопътен транспорт често са по-ниски, а доставките могат да се проследяват в реално време, което дава на клиентите сигурността и спокойствието, от които се нуждаят за да предпочетат даден бизнес пред друг.
Защо сухопътният транспорт е предпочитан за международен превоз на товари в Европа?
Вече стана ясно, че със сухопътен транспорт можем да следим пратките и товарите в реално време, но колко детайлно е проследяването всъщност?
Сухопътен международен превоз на товари дава възможност да следим движението на пратките си от момента на натоварването до тяхното доставяне.
Да не забравяме и гъвкавостта на този вид транспорт. Той не е зависим от пристанища и летища и по всяко време маршрутът може да бъде оптимизиран с най-подходящия за конкретната ситуация. Ремонти, задръствания и други лесно могат да бъдат избегнати. А това ще спести време и голямо забавяне на доставките.
И не на последно място, сухопътният транспорт най-малко се влияе от метеорологичните условия. Това означава, че доставките ще идват в уговореното време и потребителите ще са по удовлетворени.
Как се извършва международен превоз на товари в Европа?
Да, може превозът на товари по сушата да не е сериозно зависим от метеорологичните условия, но това не означава, че не изисква задълбочено планиране и координация.
От момента на заявката, до доставката на крайната дестинация има няколко ключови етапа.
Всичко започва с подготовка и събиране на необходимите документи. Тук се включват договорите за товара, фактурите и сертификатите на стоките, ако такива са необходими.
Следващата стъпка е изборът на подходящо превозно средство. До голяма степен то зависи от обмът, теглото на товара и неговите специфики. Напиример, ако превозваме хранителни стоки или такива, които се нуждаят от специална температура на съхранение, това със сигурност трябва да бъде съобразено при избора.
След като всичко бъде подготвено, следва натоварването на пратките.Дава се и номер на товарителницата. Когато всички критерии са покрити, пътуването започва.
Международен превоз на товари обикновено включва преминаване през различни гранични пунктове, които включват проверки. За Европа и държавите в Европейския съюз процесът е по-кратък и по-опростен.
Какви са основните предизвикателства при международен превоз на товари?
Макар предимствата на сухопътен транспорт да са повече, отколкото предизвикателствата, все пак трябва да се запознаем и с тях. Така ще бъдем напълно подготвени. Някои от тях са:
- Митнически(граничен) контрол и закони – Всяко превозно средство, което прекарва даден вид товар от една държава в друга, извън Шенген, трябва да премине през гранична проверка. Различните държави имат различни изисквания за документите, които трябва да бъдат представени и мерките, които трябва да бъдат спазени. В противен сличай, товарът може да бъде забавен на границата, което води до забавяне и допълнителни разходи.
- Регулации за безопасност – Както при всеки транспорт, и тук има регулации, които трябва да бъдат съобразени. Стандартите за безопасността на товара варират, като включват такива за разтоварване и товарене на пратките. Има отделни регулации и за превозване на опасни материали, взирвни вещества, както и за самата тежест на камиона. Нарушаването на тези изисквания може да доведе до сериозни санкции.
- Транспортни разходи – Цените на горивата се променят постоянно. Понякога се увеличават, в друг момент намаляват. А в различните държави цените са съвсем различни. Това влияе и на общата цена на международен превоз на товари.
Какви технологии се използват?
Технологиите и тук изиграват ключова роля за опртимизирането на международния транспорт.
GPS проследяването улеснява следенето на товарите по суша. С него можем да наблюдаваме движнието на превозното средство в реално време и да предвидим кога ще пристигнат пратките, или да реагираме навреме при забавяния.
Системите за управление на логистиката (LMS) са също толкова важни. Те позволяват на бизнесите да оптимизират маршрути, да координират складови наличности и да комуникират директно с шофьорите.
Как да изберем доверен партньор?
За да осигурим сигурност на своите пратки, изборът на доверен партньор е ключов.
Препоръчваме да изберете фирма, която има опит в превоза на товари. Тук се включват не само навъртяните километри на пътя, но и познаването на специфичните изисквания на сухопътния транспорт от експерти спедитори.
Важно е бизнесът, който изберем, да предоставя възможност за застраховане на товара и проследяване. И не на последно място, фирмата трябва да има изградено партньорство, което ще осигури безпроблемно превозване на товарите при различните аварийни ситуации и евентуални щети.
Можете да прочетете още от блог страницата на GD Cargo:
Спедиторски услуги – Какво представляват и какво трябва да знаем за тях?
Групажен транспорт: Ръководство за икономично и ефективно товарене